اردوان کامکار
دانشنامه موسیقی ← مشاهیر موسیقی ← مشاهیر ایرانی
اردوان کامکار،از نوازندگان ساز سنتور است.
زندگینامه:
اردوان کامکار در سال ۱۳۴۷در سنندج به دنیا آمد.او آموزش سنتور را از سن ۴سالگی و نزد پدرش، حسن کامکار آغاز کرد.
اردوان کامکار، در جوانی به همراه برادرش هوشنگ کامکار ، کنسرتینوی سنتوری تصنیف کرد که در آلبومی به نام بر تارک سپیده همراه با یک کنسرتینوی کمانچه از برادرش،اردشیر به بازار عرضه شد. و در سال ۱۳۵۹به تهران آمد و فعالیت خود را به طور جدی در عرصه ی موسیقی آغاز کرد و با کمک برادرانش، هوشنگ و ارسلان، درس‌ های هارمونی ، کنترپوان و اصول آهنگسازی را فرا گرفت.او نواختن سنتور را به سطح خوبی از لحاظ تکنیکی رساند و در زمینه نوازندگی ، ردیف موسیقی ایران ، گروه نوازی ، اصول و مبانی موسیقی و آهنگسازی هم به درجاتی نسبتاً خوب رسید.
تقسیم ملودی های قطعات و تقسیم آن‌ها در دو دست یکی دیگر از ویژگی‌های نوازندگی‌اش است ، و یکی از مهمترین توانایی‌هایش، قدرت مساوی دستانش است که مضراب های چپ و راستش را یک دست کرده است.

آثار:
اردوان کامکار قطعهٔ دریا را (که قبل از سال ۱۳۶۴ساخته بود)، در سال ۱۳۶۹در تالار وحدت اجرا کرد. وی علاوه بر آثاری که برای تکنوازی سنتور خلق کرد، قطعات دیگری هم برای گروه‌نوازی سازهای ایرانی تصنیف کرد که مورد توجه اهالی موسیقی قرار گرفت.دومین کنسرتینوی سنتور اردوان کامکار که با ارکستر زهی و پیانو همراهی می‌شد، با نام ماهی برای سال نو روانه بازار موسیقی شد. این آلبوم، یک کنسرتینوی مشکل با فضایی رازآلود و باز با لحن و ریتم‌های کردی است.اثر بعدی وی، سولوی بر فراز باد بود.
اردوان کامکار، در آلبوم شب، سکوت، کویر اثر کیهان کلهر به خوانندگی محمدرضا شجریان نیز به عنوان نوازنده سنتور همکاری کرد. موسیقی متن فیلم سنتوری و موسیقی فیلم چشم انداز ایرانی (به کارگردانی تورج منصوری)نیز از ساخته‌های اوست.
پاساژهای سریع و در هم تنیده و ریتم‌ها و مضراب‌های پیچیده، از مشخصه‌های سنتورنوازی اردوان کامکار به شمار می‌روند.
کتابی از ایشان به نام مجموعه قطعات اردوان کامکار توسط نشر نای و نی به چاپ رسیده است که شامل ۳۷قطعه از آثار وی در عرصه سنتورنوازی نوین است.
آلبوم‌ها:
  •         بر فراز باد
  •         ماهی برای سال نو
  •         ریزدانه‌های الماس
  •         سنتوری
  •         بر تارک سپیده
  •         دریا
منبع: ویکی پدیا
آلبوم تصاویر
فایل های ویدئویی