مهربانو توفیق
دانشنامه موسیقی ← مشاهیر موسیقی ← مشاهیر ایرانی

مهربانو توفیق در ااسفنماه سال ۱۳۲۵ در تهران دیده بر جهان گشود. در سال ۱۳۴۴ دیپلم خود را از هنرستان عالی موسیقی در تهران دریافت کرد. در سال ۱۳۴۸ مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ موسیقی از دانشکدهٔ هنرهای زیبای تهران دریافت کرد. در سال ۱۳۵۶ با دریافت بورس از طرف دولت فرانسه برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ وسیقی به کشور فرانسه عزیمت کرد و در سال ۱۳۵۸ با درجهٔ ممتاز از دانشگاه سوربن در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شد. در سال ۱۳۴۵ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و از سال ۱۳۵۰ به تدریس دروس علمی موسیقی در هنرستان عالی موسیقی پرداخت. در سال‌های اخیر، مهربانو توفیق مدرس تخصصی ساز سه‌تار در دانشکدهٔ موسیقی دانشگاه هنر تهران بود و شاگردان بسیاری را در این عرصه تربیت کرد. از شاگردان برجستهٔ وی در سه‌تارنوازی کارن صباغی را می‌توان نام برد.

ی از آغاز به ساز سه‌تار علاقه‌مند بود و در کلاس‌هایی که از طرف انستیتو موزیکولوژی دانشگاه سوربن برای تدریس موسیقی شرق دایر می‌شد به آموزش ساز سه‌تار می‌پرداخت.

 

نواختن سه‌تار را در محضر نصرت‌الله ابراهیمی و نصرالله زرین‌پنجه در هنرستان موسیقی ملی شروع کرد. سپس از محضر نورعلی برومند و همچنین احمد عبادی و سعید هرمزی کسب فیض کرد. نوازندگی سه‌تار در مجموعهٔ ردیف موسیقی ایرانی را در سال ۱۳۵۴ انجام داد.

در سال ۱۳۷۰ عضو هیئت علمی رشتهٔ موسیقی دانشگاه هنر تهران شد. وی اولین زن عضو هیئت علمی رشتهٔ موسیقی ایرانی بود.

مهربانو توفیق مسئولیت‌های فراوانی در دانشکدهٔ موسیقی دانشگاه هنر داشت. او بارها موفقیت‌های بسیاری در عرصهٔ موسیقی کسب و لوح تقدیر، سپاس و نشان درجه‌یک هنری در رشتهٔ نوازندگی دریافت کرد.