علی اکبر شکارچی
دانشنامه موسیقی ← مشاهیر موسیقی ← مشاهیر ایرانی

علی اکبر شکارچی، ششم فروردین ۱۳۲۸در ایستگاه «چم سنگر» دورود در استان لرستان به دنیا آمد.
 در سال ۱۳۵۰با ساز تخصصی کمانچه به دانشگاه هنرهای زیبای تهران وارد شد.کمانچه نوازی را تحت تأثیر کمانچه نوازان لرستان شروع کرد و اولین کسی بود که با ساز تخصصی کمانچه به تحصیل موسیقی در دانشگاه تهران پرداخت.
اولین کنسرت را در شیراز در سال ۱۳۵۴به سرپرستی حسین علیزاده اجرا کرد. در ۱۳۵۶نفراول کمانچه نوازی ایران در آزمون "باربد" به دبیری«هوشنگ ابتهاج سایه» و داوری علی اکبر خان شهنازی- دکتر مهدی فروغ- دکتر مهدی برکشلی- دکتر داریوش صفوت و علی تجویدی شد.
در ۱۳۵۸اولین اجرای صحنه‌ای را بعد از پیروزی انقلاب در دانشکده هنرهای زیبا با حسین علیزاده و بهمن رجبی به صورت سه نوازی داشت که با توجه به استقبال فراوان تبدیل به اولین کارش به‌عنوان "موسیقی خلق لر " منتشر شد. بعد از آن کارهای زیادی را بصورت انفرادی به انجام رساند که از جمله آنها تدوین و انتشار تکخوان با گروه کر و سرنا‌نوازی شامیرزا مرادی و نیز آلبوم «خونین شهر» با همکاری «عطا جنکوگ».
در ۱۳۷۱ «ردیف‌های میرزا عبدالله» را برای اولین بار بعنوان یک شیوه آموزشی و یک منبع مرجع ضبط کرد. بعد از آن اجرای قطعاتی از موسیقی لری به یاد «علیرضا حسین خانی» و «بیست ترانه لری» بود که از سوی آوای شیدا به سرپرستی«محمدرضا لطفی» در دسترس عموم قرار گرفت.


این نوازنده کمانچه و ردیف‌دان سپس کتاب آن تحت عنوان "بیست ترانه کهن لری" و دو کتاب دیگر با عنوانهای "وزن خوانی جلد یک" و "وزن خوانی جلد دو" نیر منتشر شد.
بعد از این دوره به اجرای تعدادی تکنوازی میرسیم، نظیر: "خواب شقایق" "عاشقانه" "بهار باد"( به همراه ارکستر سمفونیک و سازهای محلی با اجرای ایرج رحمانپور)
علی اکبر شکارچی نزد استادانی همچون "علی اصغر بهاری" "دکتر داریوش صفوت" "جلال ذالفنون" و "نورعلی خان برومند" به فراگیری موسیقی پرداخت و کارهای آوازی را نزد استادانی چون "محمود کریمی" "یوسف فروتن" و "استاد هرمزی" فرا گرفت
او بعد از فارغ ‌لتحصیلی در همان دانشکده هنرهای زیبای تهران به تدریس پرداخت و سپس حدود هشت سال در دانشگاه هنر و سوره کمانچه نوازی درس داد.
شکارچی به همراه "حسین علیزاده" کنسرت‌های مختلفی را در کشورهای اروپایی از جمله اتریش و آلمان اجرا کرد. و نیز همراه دخترشان "آساره شکارچی" که نوازنده تنبک است،کنسرت‌هایی را در کشورهای متعدد : سوئد ، سوئیس ، نروژ، بلژیک، فرانسه، اسپانیا انگلستان کلمبیا استرالیا و چندین کشور دیگر به صحنه بردند.
در ایران نیز از سال ۹۴در شهرهایی مانند اهواز اندیمشک بهبهان دورود کوهدشت اراک و خرم آباد بصورت تکنوازی و یا بهمراه گروهی بنام "کمان آوا" که از بهترین استادان کمانچه نواز ایران تشکیل شده است، به اجرای کنسرت پرداخت.